[ISiBP] Problemi sa instalacijom softvera neophodnog za praćenje vježbi

8. Novembar 2020

Zbog problema koje su studenti imali sa instalacijom neophodnog softvera ostavljamo sledeće uputstvo kako postupiti ako još uvijek imate problema.
Za prvi način riješavanja problema nije moguća pomoć asistenta, za drugi način ukoliko ne uspijete sami, potrebno je samo preuzeti neophodan softver koji je dole naveden i instalirati Team Viewer sa linka www.teamviewer.com/en/download te se dogovoriti oko termina za pomoć sa asistentom i u tom terminu poslati ID i password iz pokrenutog programa Team Viwer pa će asistent u remote proceduri odraditi sve potrebno, ali samo pod uslovom da ste preuzeli neophodan softver.Takođe imate pravo na pomoć asistenta  za instalaciju do sledećeg termina vježbi, ako nakon toga budete imali probleme moraćete sami da ih riješite pomoću uputstva koje je ostavljeno. Kada budete pisali e-mail poruku pridržavajte se uputstva koje je ostavljeno www.acs.uns.ac.rs/sr/node/6319 .

[Prvi način - Problemi sa pokretanjem virtuelne mašine] Ovdje je opisan prvi način kako možete da riješite problem i ne preporučuje se studentima koji su nesigurni u rukovanju računarom i mi ne odgovaramo ukoliko se pojave problemi ili sporedni efekti, pa ako ste nesigurni pogledajte odmah drugi način riješavanja problema. Ukoliko ste uspješno skinuli virtuelnu mašinu i importovali u Oracle VM VirutalBox, a pojavljuju se problemi sa pokretanjem (dobijate poruku VT-x is not available ili poruke sličnog tipa) potrebno je da uradite sledeće:

1. u BIOS- u vašeg laptopa je potrebno uključiti Virtualization technology (kada u BIOS- u nađete podešavanje koje se tiče virtuelizacije postavite ga na enabled), ulazak u BIOS se razlikuje za svaki laptop pa pogledajte na google kako možete ući,
  2. ako i dalje nakon prvog koraka imate probleme pokušajte da ugasite Hyper-V na vašem operativnom sistemu uputstvo za korisnike win10 operativnog sistema je na sledećem linku u sekciji "Method 1: Disable Hyper-V in Control Panel" docs.microsoft.com/en-us/troubleshoot/windows-client/application-management/virtualization-apps-not-work-with-hyper-v
  3. ukoliko prethodna dva koraka nisu pomogla u riješavanju problema, možete pokušati sa drugim načinom u kom ćete instalirati neophodni softver direktno na vašem računaru.

[Drugi način - Instalacija softvera direktno na računaru] Ovdje je opisan drugi način kako možete da riješite problem i mogu ga samostalno pokušati svi studenti kojima ne može da se pokrene VM. Na sajtu Oracle je potrebna registracija prije preuzimanja bilo kakvog sadržaja.

1. preuzmite Oracle XE 11g Release 2 sa sledećeg linka, u zavisnosti od operativnog sistema odaberite 32 ili b4 bit- nu verziju www.oracle.com/database/technologies/xe-prior-releases.html
  2. preuzmite SQL Developer sa sledećeg linka, ako imate 64 bit sistem preuzmite verziju pod nazivom "Windows 64 bit with JDK 8 included" ako ne onda 32- bitnu verziju www.oracle.com/tools/downloads/sqldev-v192-downloads.html
  3. za 32 bit- ne verzije SQL Developer- a potrebno je imati instaliran JDK 8 (koji vjerovatno imate već instaliran iz prethodnog semestra kada ste radili javu) ukoliko nemate možete preuzeti sa sledećeg linka www.oracle.com/java/technologies/javase/javase-jdk8-downloads.html
  4. raspakujte pa instalirajte prvo Oracle XE
  5. ako je skinut 32- bit SQL Developer instalirajte JDK 8, ako je 64 bit ovaj korak preskačete
  6. na kraju potrebno je samo raspakovati SQL developer i unutar tog foldera imate ikonicu za pokretanje, ako je skinuta 32- bitna verzija pitaće vas da nađete folder u kom je JDK, to se nalazi na lokaciji C-> Program Files->java->folder sa jdk 8

Dopuna: Ako vam se prilikom instalacije SQL Developera na vašem računaru pojavi error dijalog sa porukom "Cannot acces NLS data files or invalid enviroment...." i sa još nekim porukama oko formata i regionalnog podešavanja (uglavnom se dešava ako je jezik OS srpski ili neki drugi koji nije en-US), potrebno je samo podesiti SQL Developer da ignoriše regionalna podešavanja na računaru na sledeći način:

1. Obavezno zatvoriti SQL Developer
  2. Potrebno je pronaći datoteku na sledećoj putanji "sqldeveloper_19_xx/sqldeveloper/bin/sqldeveloper.conf" (u zavisnosti od alata za raspakivanje početak putanje može biti nešto drugačiji bitno je da se pronađe sqldeveloper.conf datoteka koja se nalazi na ovakvoj putanji)
  3. Zatim taj fajl sqldeveloper.conf otvoriti putem Notepad editora
  4. Pozicionirati kursor na poslednju liniju datoteke i pritisnite enter 2 puta da ga premjestite u novi red i nakon toga nalijepite sledeće 4 linije u datoteku:
    # Options to avoid "ORA-12705: Cannot access NLS data files or invalid enviroment specified."
    AddVMOption -Duser.language=en
    AddVMOption -Duser.region=US
    AddVMOption -Duser.country=en
  5. Kada se ove linije pojave na dnu fajl uradite save (CTRL+S) ili iz menija File>Save i zatvorite fajl
  6. Pokrenite SQL Developer i trebalo bi biti sve u redu.