Operativni sistemi

osnovni podaci

Nastavnici:
Bogdan Satarić bogdan.sataric(AT)uns.ac.rs
Konsultacije:
Petkom u 12:00h, kancelarija JUG 107 ili po dogovoru putem email-a.

Veljko Petrović pveljko(AT)uns.ac.rs
Konsultacije:
 Ponedeljak 15:30-16:00, Jugodrvo 107


Asistenti:
Branko Terzić branko.terzic(AT)uns.ac.rs
Konsultacije:
Konsultacije se zakazuju po dogovoru, putem e-mail poruke.

Milan Gornik mgornik(AT)uns.ac.rs
Konsultacije:
Konsultacije je potrebno zakazati javljanjem na email mgornik AT uns.ac.rs

Gorana Gojić gorana.gojic(AT)uns.ac.rs
Konsultacije:
По договору уз претходну најаву имејлом, канцеларија 107.

Angelina Vujanović avujanovic(AT)uns.ac.rs
Konsultacije:
Po dogovoru. Zakazuju se putem e-mail poruke. Kancelarija JUG106.

Aleksandar Andrejević andrejevic(AT)uns.ac.rs
Konsultacije:
Kancelarija JUG 107, četvrtkom u 18:15 ili po dogovoru putem e-mail-a.

Nikola Todorović nikola.todorovic(AT)uns.ac.rs
Konsultacije:
 Po dogovoru. Zakazivanje preko e-mail poruke.

Радован Туровић radovan.turovic(AT)uns.ac.rs
Konsultacije:
Консултације се врше/заказују путем форме или електронске поште.

Vladimir Ivković vladimir.ivkovic(AT)uns.ac.rs
Konsultacije:
Po dogovoru. Zakazivanje preko e-mail poruke.

Olja Miljatović olja.miljatovic(AT)uns.ac.rs

Bojan Stipić bojanstipic(AT)uns.ac.rs
Konsultacije:
Kancelarija JUG 215. Termin po dogovoru - zakazivanje putem e-mail poruke.


nastavni plan

Semestar: 4
Broj časova predavanja (nedeljno): 4
Broj časova računarskih vežbi (nedeljno): 4

Sadržaj predmeta:
Pojam operativnog sistema, Konkurentnost i sinhronizacija (konkurentni procesi, saradnja i sinhronizacija procesa, deljene promenljive, razmena poruka, međusobna isključivost, uslovna sinhronizacija, sredstva za saradnju i sinhronizaciju procesa, mrtva petlja, konkurentni programski jezici i njihova implementacija, tipični problemi konkurentnog programiranja: proizvođač i potrošač, filozofi, čitači i pisači, upravljanje diskom, …), Zadaci operativnog sistema (interpretiranje komandi, rukovanje procesima, rukovanje datotekama, rukovanje radnom memorijom, rukovanje uređajima, raspoređivanje procesa), Interfejs operativnog sistema (skriptovi i sistemski pozivi), Sigurnost i zaštita, Vrste operativnih sistema (operativni sistemi raspodeljenog i realnog vremena, distribuirani operativni sistemi).

Rezultati PP

Operativni sistemi - 4. Jun 2012

Radovi se mogu videti:
- Bogdan (sreda u 10:30, sreda u 17:45 i četvrtak)   
    u sredu u 14:00 TMD9b
- Goran (ponedeljak i petak u 14:00)     
    u utorak u 10:30 TMD16b
- Predrag (sreda u 07:00 i petak u 17:30)
    u sredu u 10:30 TMD9d

Popravni

Operativni sistemi - 4. Jun 2012

Svi studenti zainteresovani da izadju na popravni, treba da do srede 6. juna (ukljucujuci i sredu) posalju email Goranu Savicu (savicg(AT)uns.ac.rs) u kojem treba da navedu:
- Da zele da izadju na popravni iz OS
- Ime i Prezime
- Broj indeksa
- Sta ponistavaju (T12, T34 ili PP)

Termin(i) odrzavanja ce biti objavljen kada saznamo koliko ima zainteresovanih.

Parcijalni ispit - grupa sreda u 7h

Operativni sistemi - 31. Maj 2012

Parcijalni ispit za grupu koja vežbe sluša sredom u 7h biće održan u sredu 6. juna u 09:30 sati.
 

Parcijalni ispit - grupa ponedeljak

Operativni sistemi - 29. Maj 2012

Parcijalni ispit za grupu koja vežbe sluša ponedeljkom biće održan u ponedeljak 4. juna u 09:30 sati.

Potpisi

Operativni sistemi - 29. Maj 2012

Potpisi će se upisivati u poslednjem terminu predavanja, u četvrtak 07.06.2012. 

Termin održavanja popravnog testa

Operativni sistemi - 29. Maj 2012

Popravni test će se održati u subotu 09.06.2012. Prijave za popravni test će se obaviti u toku poslednje nedelje nastave, odmah nakon parcijalnog ispita za svaku od grupa. Za prijavu je neophodno lično prisustvo, pošto se poništavaju poeni sa prethodnog testa.

Tačan raspored polaganja popravnog testa će biti postavljen na sajtu katedre u petak popodne, kada se prikupe prijave od svih grupa. 

Teorija za drugi parcijalni ispit

Operativni sistemi - 17. Maj 2012

Drugi parcijalni ispit obuhvata gradivo od glave 8 do glave 14.

Rezultati Testa34

Operativni sistemi - 7. Maj 2012

Radovi se mogu videti:

Bogdan (sreda u 10:30, sreda u 17:45 i četvrtak)   
    u sredu u 14:00 TMD9b

Goran (ponedeljak i petak u 14:00)     
    u utorak u 10:30 TMD16b

Predrag (sreda u 07:00 i petak u 17:30)
    u sredu u 10:30 TMD9d

Obaveštenje o prvom parcijalnom ispitu

Operativni sistemi - 16. April 2012

Na prvom parcijalnom ispitu će doći pitanja iz prvih 7 glava knjige Operativni sistemi. 

Raspored vezbi za studente koji ponavljaju predmet Operativni Sistemi

Operativni sistemi - 28. Februar 2012

U prilogu se nalazi raspored vezbi za studente koji ponavljaju predmet.

Rezultati ispita održanog 01.09.2011

Operativni sistemi - 1. Septembar 2011

U dodatku se nalaze rezultati ispita održanog 01.09.2011. Nadalje, ispiti će se održavati usmeno, svakog ponedeljka od 12:30 u kabinetu TMD 144, uz prethodno zakazivanje nedelju dana unapred (takođe ponedeljkom od 12:30 u TMD 144).